jak poradzić sobie z awarią prądu
Porady

Przewodnik po ciemności – jak przygotować się na brak zasilania

Brak prądu to sytuacja, którą większość z nas zna. Może to być efekt awarii, burzy czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Ważne jest, aby wiedzieć, jak się do niej przygotować i jak w takiej sytuacji postępować. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przetrwać czas bez dostępu do energii elektrycznej.

Przygotowanie wcześniejsze – nieoczekiwanej sytuacji zapobiegaj

Często awarie prądu zdarzają się bez ostrzeżenia. Warto więc być przygotowanym, zanim do niej dojdzie. Wyposażenie domu w latarki z zapasowymi bateriami, czy radiopiloty na baterie może okazać się nieocenione. Dbaj o regularne ładowanie urządzeń, które mogą okazać się potrzebne w razie braku zasilania. Aparaty telefoniczne, powerbanki czy nawet komputery powinny być naładowane i gotowe do użycia w każdej chwili. Pamiętaj także o tym, by w domu znajdowały się produkty spożywcze nie wymagające przechowywania w lodówce oraz woda pitna.

Ogrzewanie w czasie braku zasilania – nie zamarznij w domu

Dla wielu osób głównym źródłem ogrzewania jest prąd. W razie jego braku warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami ciepła. Możemy posiadać kominek lub piec, które posłużą jako źródło ciepła. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zaopatrzyć się w grube koce, śpiwory czy ciepłe ubrania. Należy jednak pamiętać, żeby nie korzystać z urządzeń na gaz w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż może to prowadzić do zatrucia czadem.

Zabezpieczenie urządzeń elektronicznych – chron co masz najcenniejsze

Zabezpieczanie sprzętów przed nagłym zanikiem prądu to ważna kwestia. Niespodziewane odłączenie zasilania może prowadzić do uszkodzeń. Warto zainwestować w listwy przeciwprzepięciowe oraz UPS-y. Te ostatnie pozwalają na chwilę pracy po odcięciu zasilania, dając czas na bezpieczne wyłączenie urządzeń. Pamiętaj także, by regularnie robić kopie zapasowe ważnych danych.

Porozumienie z sąsiadami – razem raźniej

W razie awarii prądu warto mieć dobry kontakt z sąsiadami. Wspólnie można wymienić się informacjami o przewidywanym czasie trwania przerwy w dostawie prądu. Współpraca z sąsiadami może też pomóc w uzyskaniu dostępu do potrzebnych narzędzi czy źródeł ciepła. W sytuacji kryzysowej warto się wzajemnie wspierać i dbać o dobro sąsiedzkiej społeczności.

Pomoc techniczna – wiedza to podstawa

Jeśli dojdzie do dłuższej przerwy w dostawie prądu, warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Lokalne zakłady energetyczne często udostępniają infolinie dla mieszkańców, gdzie można dowiedzieć się więcej o przyczynie awarii i planowanym czasie jej usunięcia. Pamiętaj, by zawsze posiadać pod ręką aktualne numery kontaktowe do dostawcy energii oraz lokalnych służb ratunkowych.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, brak prądu nie musi być sytuacją stresującą. Wystarczy wcześniejsze przygotowanie i zdrowy rozsądek, by skutecznie poradzić sobie z tym nieprzewidzianym zdarzeniem.

Możesz również polubić…